ПОКУПКА НА НЕДВИЖИМ ИМОТ - ЕТАПИ
Покупката на недвижим имот е важно решение и без значение дали това е първи имот или следващ с цел инвестиция, първото нещо за което трябва да помислите е как ще го финансирате. В тази статия ще разгледаме покупка с пари в брой.
След като сте избрали имот по ваши критерии: цена, местоположение, квадратура, тип строителство, следват няколко основни етапа.
1. Проверка на имота
Това е първият и най-важен етап при закупуването на жилище. Проверката за тежести ви дава информация за ограничени вещни права – правото на ползване, строеж, сервитут, ипотека, възбрана от какъвто и да е вид.
2. Депозит
След като сте се уверили че имотът, който сте избрали не притежава никакви тежести, се пристъпва към плащането на депозит, който ви гарантира спиране на предлагането на имотът до оформянето на нужната документация. Обикновено срокът на депозита е една седмица, през която се дава време за изготвяне на предварителен договор и уточняване на сроковете за изплащане на имота, както и нотариалното приключване на сделката.
3. Предварителен договор
Предварителният договор е важна стъпка при закупуването на недвижим имот, тъй като той съдържа всички съществени уговорки относно нотариалното изповядване на сделката: цена, дата за приключване на сделката, права и задължения на страните, срок за влизане във владение, неустойки при забава или неизпълнение на договора. В деня на подписване на предварителният договор, купувачът заплаща 10% от уговорената продажна цена. Срокът на предварителният договор обикновено е един месец, това дава възможност на продавача да извади всички необходими документи за сделката.
4. Нотариално изповядване на сделката
Документите за изповядване на сделка с недвижим имот са следните:
документи за самоличност на лицата по сделката;
документ удостоверяващ правото на собственост на продавача;
актуална скица на имота;
актуална данъчна оценка;
удостоверение за наследници, ако собственика е починал;
удостоверение за семейно положение;
удостоверение за липса/наличие на вещни тежести върху имота
декларация за липса на данъчни задължения към държавата;
нотариално заверено пълномощно ако сделката щи се изповядва чрез пълномощник;
След като всички документи за изготвени и прегледани от избраният нотариус, страните могат да пристъпят към финализиране на сделката. След подписване на Нотариалният Акт, купувачът превежда останалата част от сумата по сметка на продавача. След банковият превод купувачът се връща при нотариуса с банковото бордеро като доказателство и следва вписване на сделката в Агенция по вписванията, с което сделката е официално финализирана. Издаването на нов Нотариален Акт на името на купувача отнема около седмица
5. Вписване в данъчна служба и прехвърляне на партиди
След като сте получили новият Нотариален Акт на ваше име следва да впишете имотът в местната данъчна служба, както и да смените партидите за ток, вода и парно ако има такова. Срокът за вписване в данъчна служба е два месеца, за смяна на партидите е един месец.